Безпристрастен поглед към отглеждането на грозде
Безпристрастен поглед към отглеждането на грозде
Blog Article
Кореновата система се покрива с влажен, чист, речен пясък, който периодично трябва да се навлажнява. Ако не се разполага с пясък е възможно корените да се покрият и с влажна почва.
Хубав знак за успешната операция е появата на влага върху калема, което показва, че резникът е получил хранителни вещества от подложката.
Съдът се измива, опушва се със сяра и се съхранява до следващата реколта. Ако нямате възможност да ги изварите веднага, трябва да ги съхраните. Преди да се съхранят се притъпкват, докато не остане въздух в тях.
Къса резитба се извършва и върху най-младите части, за да се получи балансирано оформена лоза. Дори неопитен лозар би могъл да овладее тази технология.
Видео указания за работа с новата географска карта в СЕУ
). Съществува тенденция на замяна на плужната оран с разрохкване. Могат да се използват култиватори за слято култивиране с двустранни стреловидни лемежи или с плоскорезни лемежи. При това се избягва образуването на буци, деформирането на почвената повърхност, намалява се ширината на защитната зона, снижава се разхода на гориво, почвата са предпазва от ерозия.
Моля, подобрете статията или изяснете спора на беседата ѝ.
От значение е и дебелината на пръчките, които ще присаждате. И калемът, и подложката трябва да са с еднаква дебелина;
Изтъкнати учени в областта на лозарството са Ив. Добрев (ампелография), Н.
Калемът се реже близо над горното око, като се стремим да запазим цяло лозя междувъзлието.
Понеже ферментацията не е приключила, съдът не се долива до горе, а се оставя малко празно пространство. В празнината се изгаря сярна лентичка и бъчвата се запушва. Препоръчва се прехвърлянето на винения материал да се извърши при взаимодействие с въздух, практика е да се остави да се разлива нашироко по дъска.
Там където опасността от измръзване през зимата е голяма, лозите се отглеждат приземно и през есента след листопада се загрибват.
Те могат да обработват и по-дълбоко, и по-плитко, и освен култивиране, с тях се прави още разрохкване, дисковане, брануване.
За разлика от повечето други растения, при отглеждането на лозата едно мероприятие е абсолютно задължително – резитбата. Лозата като лиановидно растение има способността да създава тънки и дълги леторасли, които ако не са увити около някоя подпорна конструкция или около съседни дървета и храсти, полягат на земята. Оставена сама без човешка намеса лозата създава гъста мрежа от пръчки които се оплитат една в друга. Всяка следваща година, младите леторасли покарват най-буйно от връхните пъпки на съответната пръчка и по този начин се отдалечават все повече от основата на растението.